Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?
Najważniejszym etapem w całym procesie rekrutacyjnym jest rozmowa kwalifikacyjna. Poniżej przygotowaliśmy kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby zrobić jak najlepsze wrażenie podczas spotkania z rekruterem.
1. Poznaj dobrze firmę, w której chcesz pracować
Zdobądź informacje na jej temat, zasad, które w niej panują. Możesz je czerpać ze strony internetowej lub z prasy branżowej. Posiadając szerszą wiedzę na temat przedsiębiorstwa, pokażesz, że Twój udział w procesie nie jest przypadkowy, a Ty jesteś zaangażowany i pewny swojej kandydatury.
2. Przygotuj się do pytań często zadawanych przez rekruterów
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej na pewno padną pytania: „Dlaczego chce Pan/-i pracować akurat w tej firmie?”, „Jakie są Pana/-i mocne (słabe) strony?”, „Gdzie widzi Pan/-i siebie za pięć lat?”. Przemyśl, jak chciałbyś na nie odpowiedzieć, pamiętając, by mówić prawdę.
3. Zadbaj o właściwy wygląd podczas rozmowy
On również ma bardzo duże znaczenie w ramach zasady „jak cię widzą, tak cię piszą”. Ubiór i dodatki, fryzura i makijaż powinny być adekwatne do okoliczności. Powinieneś wyglądać oficjalnie i schludnie. Unikaj krzykliwych kolorów i zbyt swobodnych kreacji.
4. Przybądź na spotkanie punktualnie
Punktualność to jedna z ważniejszych cech pracownika. Wyjdź na tyle wcześnie, żeby przybyć na miejsce nawet chwilę przed czasem, aby na spokojnie i bez pośpiechu móc stawić się na rozmowę. Uwzględnij potencjalne przeszkody, które możesz napotkać, a są od Ciebie niezależne. Punktualność oznacza również, że nie zjawisz się na rozmowę zbyt wcześnie – stawienie się pół godziny przed wyznaczonym czasem może także nie być mile widziane.
5. Popracuj nad swoją autoprezentacją i swobodą wypowiedzi
Postaraj się wyeliminować słowa języka potocznego, których często używasz. Pamiętaj, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo ważne są nie tylko Twoje kompetencje, lecz także sposób, w jaki o nich mówisz. Mimo stresującej sytuacji, jaką jest rozmowa rekrutacyjna, postaraj się panować nad modulacją głosu.
6. Pokonaj stres
Postaraj się dowiedzieć, jak wygląda proces rekrutacji w firmie, do której aplikujesz. To pomoże Ci się odpowiednio przygotować i zredukować nerwowość. Dzień przed rozmową rekrutacyjną odpocznij i się zrelaksuj. Wycisz się, aby złagodzić napięcie, dzięki czemu następnego dnia będziesz mieć energię do działania.
7. Przed rozmową określ wysokość zarobków
Aby uniknąć zaskoczenia, zastanów się wcześniej, jakie wynagrodzenie byłoby dla Ciebie satysfakcjonujące. Przygotuj się na pytanie o pieniądze, bo choć nie dla każdego jest ono wygodne, zapewne padnie podczas rozmowy. Weź pod uwagę swoje doświadczenie, a także zarobki, jakie otrzymuje się w Twojej branży i regionie. Możesz podać konkretną kwotę, ale jeśli chcesz negocjować, podaj przedział finansowy.
8. Przygotuj pytania do rekrutera
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej następuje moment, w którym możesz zadawać rekruterowi pytania. To, czy je zadajesz, świadczy o Twoim zaangażowaniu oraz świadomości tego, jaką rolę możesz objąć w organizacji. Pytania mogą dotyczyć wielkości zespołu, z którym miałbyś współpracować, czy też planowanej ścieżki kariery.
Po skorzystaniu z powyższych rad, pozostaje nam już tylko życzyć Ci powodzenia na rozmowie!