Rodzicom i opiekunom dzieci przysługują trzy rodzaje urlopów: płatne urlopy macierzyński oraz rodzicielski, a także bezpłatny urlop wychowawczy. Do tego dość często dochodzą zwolnienia lekarskie w okresie przedporodowym lub dodatkowe urlopy bezpłatne, które wydłużają przebywanie kobiet poza środowiskiem zawodowym. Powrót na rynek pracy staje się dla nich dużym wyzwaniem. O tym, z jakimi trudnościami spotykają się kobiety i jak to zmienić, opowiada Teresa Burgiel, konsultant ds. HR w LT Professional i mama dwójki dzieci.

 

Zazwyczaj jedną z największych przeszkód w poszukiwaniu nowej pracy po urodzeniu dziecka jest brak znajomości aktualnego rynku oraz odpowiedniego przygotowania do udziału w procesie rekrutacyjnym. Jak więc przygotować się do aplikowania na interesujące oferty?

 

· CV

Wracając na rynek pracy po dłuższej przerwie, należy zaktualizować CV. Najpierw warto przygotować wersję uniwersalną, którą można wysłać do każdego pracodawcy. Polecam jednak dopasowanie wersji CV do oferty, na którą aplikujemy. Obecnie panuje trend na CV z krótkim opisem profilu kandydata. Nie musisz o sobie dużo pisać, ale zawsze możesz się dodatkowo zaprezentować. Sprawdź nasze szczegółowe wskazówki o tym, jak napisać skuteczne CV

 

· List motywacyjny

Czy wszędzie warto go wysyłać? Nie, jeśli w ogłoszeniu nie ma wzmianki o tym. Większość ofert pracy już nie wymaga listu motywacyjnego. Jeśli jednak jest napisane „załącz swoje CV i list motywacyjny”, to wysyłaj komplet dokumentów. Często jest to pierwsza selekcja kandydatów i ich umiejętności czytania ze zrozumieniem, jak również poważnego traktowania oferty pracy. List motywacyjny na pewno ułatwia pracodawcy poznanie kandydata oraz jego motywacji do ubiegania się o dane stanowisko. Jest to też szansa na przekonanie rekrutera, że faktycznie jesteś zainteresowana tym stanowiskiem. Pamiętaj, że rekruter jest Twoim pierwszym kontaktem przed przyszłym przełożonym.

 

· Wizerunek w mediach społecznościowych

Obecnie najbardziej popularnym portalem biznesowym jest LinkedIn. Podobnie do trochę już zapominanego GoldenLine, zrzesza on specjalistów z Polski i całego świata. Jeśli nie masz konta w tych portalach, polecam je założyć i w ten sposób udostępnić swoje wirtualne CV ogromnej społeczności rekruterów. Dodatkowo, LinkedIn oraz GoldenLine po dokładnym uzupełnieniu profilu sugerują kandydatowi zapoznanie się z najlepszymi ofertami dopasowanymi do jego kompetencji oraz umiejętności. Rekruter może wyszukać potencjalnego kandydata również na Facebooku i sprawdzić, kim tak naprawdę jest. Należy więc zadbać o informacje, które chcesz publicznie wyeksponować w sieci.

 

Wracając na rynek pracy, warto zastanowić się nad tym, czy chcesz wrócić tak do swojego pracodawcy, jak i do swojego zawodu. Poszukiwanie nowej pracy może iść w parze z przebranżowieniem się, które umożliwia zmianę kierunku w życiu zawodowym.

 

Jeśli nie chcesz wracać do obecnego pracodawcy, to:

• zacznij od założenia konta na takich portalach internetowych jak: pracuj.pl, praca.pl, olx.pl, infopraca.pl czy jooble.pl. Dla skutecznego wyszukiwania ofert związanych z Twoim doświadczeniem zawodowym lub zbliżonych do Twoich kompetencji powinno się  w tych portalach mieć wgrane swoje CV;

• będąc osobą bezrobotną, zarejestruj się w urzędzie pracy według miejsca zamieszkania. To umożliwi Ci uzyskanie dodatkowych benefitów, dofinansowania kursów itp.;

• potrzebując pracy na już, rozglądaj się za ofertami w tematycznych grupach na Facebooku, gdzie ogłoszenia zamieszczają rekruterzy, jak i bezpośredni pracodawcy;

• nie ograniczaj się poszukiwaniem pracy na pełen etat. Rynek po pandemii bardzo zmienił się, jest coraz więcej ofert pracy zdalnej, hybrydowej (np. 2 dni zdalnie i 3 dni w biurze) czy też na część etatu.

 

Skupiając się po urodzeniu dziecka na życiu rodzinnym i przestawiając swoje priorytety, kobiety zazwyczaj zapominają o utrzymaniu kontaktów ze współpracownikami. Warto jednak trzymać rękę na pulsie zmian, które odbyły się lub zachodzą w firmie. Najlepszym sposobem na to jest odświeżenie kontaktów z koleżankami i kolegami z pracy.

 

Jeśli wracasz do obecnego pracodawcy, to pamiętaj, że:

• zgodnie z art. 1832 Kodeksu pracy po powrocie z urlopu macierzyńskiego pracodawca przywraca Ciebie na to samo stanowisko, na którym byłaś przed urodzeniem dziecka. Jeśli nie jest to możliwe, to przywraca na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu lub na inne odpowiadające Twoim kwalifikacjom zawodowym;

• wynagrodzenie powracającej do pracy matki musi być dostosowane do obowiązujących w firmie. Jeśli w czasie Twojej nieobecności były zmiany wynagrodzeń, to zajmując stanowisko równorzędne lub zgodne ze swoimi kwalifikacjami, otrzymujesz wynagrodzenie odpowiadające wysokości wynagrodzenia reszty pracowników na tym stanowisku; 

• ważna jest wiara w siebie i swoje umiejętności. Nastawienie na powrót do pracy zaważa na tym, jak ponownie odnajdziemy się w środowisku zawodowym.

 

Podsumowując: jeśli mamy będą wracać z pracy zadowolone i spełnione, to i ich pociechy będą szczęśliwe. Zresztą, opieka nad rodziną w czasie urlopów trenuje w kobietach nawyki, które także przydadzą się w pracy. Są nimi organizacja czasu, ustalanie priorytetów, podział obowiązków oraz umiejętność przyjmowania pomocy od innych ludzi.